Badania dla instytucji publicznych
Współpraca z sektorem publicznym jest jednym z priorytetów LBS, z naszych usług korzystają samorządy i administracja centralna. Mieliśmy okazję pracować dla takich podmiotów, jak np. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd m.st. Warszawy, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Miasta Katowice, Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miasta Torunia... Wspieramy procesy zarządzania w administracji publicznej, pomagamy w podejmowaniu trudnych i istotnych społecznie decyzji. Diagnozujemy problemy społeczne i poszukujemy właściwych rozwiązań. Testujemy koncepty, konsultujemy, doradzamy i oceniamy. Rekomendacje z naszych badań zawierają propozycje konkretnych rozwiązań lub kierunków działań, zmierzających do poprawy sytuacji w danej sferze życia.
OFEROWANE USŁUGI
- Badania społeczne
wyspecjalizowane pomiary na potrzeby urzędów i instytucji - Raporty i analizy
opracowania eksperckie i sektorowe analizy na potrzeby administracji publicznej - Ewaluacje projektów lub programów społecznych
kompleksowa ocena interwencji publicznej - Szkolenia i konsultacja metodologiczna
pomoc w realizacji badań wykonywanych "we własnym zakresie"
PRZYKŁADOWE OBSZARY TEMATYCZNE BADAŃ
- sektorowe analizy na poziomie ogólnopolskim, regionalnym lub lokalnym
- społeczny portret miasta, gminy, powiatu, województwa (postrzegane sukcesy i porażki, oczekiwania i potrzeby mieszkańców, priorytety inwestycyjne...)
- analizy na potrzeby zarządzania systemem i reform systemowych w różnych dziedzinach
- badania ewaluacyjne
- badania na potrzeby kampanii społecznych: określenie grup docelowych oraz optymalnych nośników i sposobów komunikowania się z odbiorcami, ocena skuteczności kampanii
- jakość obsługi i poziom satysfakcji klienta urzędu/instytucji
- badania wizerunku urzędu/instytucji
- wspieranie aktywności obywatelskiej (kapitał społeczny, partycypacja obywatelska,uczestnictwo w projektowaniu i wdrażaniu polityk publicznych, konsultacje społeczne, budżet obywatelski...)
- polityka i pomoc społeczna (np. diagnozowanie problemów społecznych, wykluczenie społeczne, bezrobocie, problematyka uzależnień, niepełnosprawność, przemoc w rodzinie, seniorzy?)
- rynek pracy (analizy rynku pracy, bezrobocie, rozwój przedsiębiorczości, ekonomia społeczna...)
- ekonomia i rozwój gospodarczy
- komunikacja i transport
- infrastruktura
- inwestycje (np. ocena lokalizacji planowanych inwestycji, atrakcyjność inwestycyjna)
- ekologia, ochrona środowiska
- ochrona zdrowia
- rozwój przestrzenny
- turystyka
- kultura i uczestnictwo w kulturze
- dzieci i młodzież
- edukacja
- nauka i szkolnictwo wyższe
- mediacje, rozwiązywanie konfliktów